Freestyle Media s.r.o.

Základy Copywritingu – pište, co chtějí zákazníci číst!

Copywriting

Říká se, že pokud chcete udělat pozitivní první pohled na zákazníky, máte jen pár vteřin. A kromě vzhledného grafického obsahu je klíčový také text s ním spjatý. Právě copywriting je tím stěžejním prvkem, který by měl znát každý, který komunikuje se zákazníky v digitálním světě. Pojďme si tento stále rozvíjející se obor představit od základu!

Seznamte se

Pokud se bavíme o copywritingu, pak máme obecně na mysli psaní reklamních a marketingových textů, které slouží jako podpora prodeje určitého produktu nebo služby, či pozitivního budování o značce. Jedná se tedy o psaní poutavých textů, které mají přesvědčit cílové zákazníky o učinění požadované konverze.

V čem copywriting pomůže?

S reklamními texty se můžete setkat takřka „na každém rohu“. Pokud máte firemní web, pravděpodobně se nevyhnete psaním textů u představení a popisu vaší činnosti, produktů nebo služeb. Není žádným tajemstvím, že jsou zákazníci denně zahlceni desítkami textů z různých zdrojů a proto se již naučili efektivně filtrovat nezajímavý od zajímavého obsahu pouhým „skenováním“ očima, které může trvat pouze pár jednotek vteřin a rozhodovat tak například o následné koupi produktu právě u vás, nebo opustit stránku a přejít ke konkurenci. Kromě graficky a systémově uspořádaného obsahu na webu je tedy klíčové i věnovat pozornost poutavému otextování.

To samé platí i na sociálních sítích, jelikož text je zde jedním z hlavních komunikačních prvků a je potřeba mu věnovat patřičnou pozornost. Správný copywriter by měl znát firemní identitu a na jejím základě stanovit adekvátní komunikační styl se zákazníky. Zaujmou zákazníky spíše dlouhé, formální a konstruktivní texty, nebo mám volit spíše krátké a výstižné fráze? Je vhodné kombinovat prvky emoji a hashtagů? Nejen toto jsou klíčové otázky tohoto kreativního oboru, které, ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, hrají důležitou roli v budování značky, CTA pro vykonání požadované konverze a PR se zákazníky.

Velkým přínosem kvalitního copywritingu je pak zvýšení SEO výsledků ve vyhledávačích (pokud nemáte tušení co SEO znamená, doporučujeme vám si přečíst tento článek). Pomocí souboru textových zákonitostí lze docílit umístění do popředí v organickém vyhledávání na základě klíčových slov, které váš potencionální zákazník či čtenář hledá.

Závěrem, nebo začátkem?

Copywriting je nedílnou součástí digitálního marketingu a je vyhledávaný stále více firmami, které to myslí vážně. Pokud se mezi tyto firmy řadí i ta vaše, pak není nic jednoduššího, než nás nezávazně oslovit a společnými silami nastavíme poutavé texty, které vaši zákazníci budou chtít číst!